Aikido bērniem

Centra “Kishintai” bērnu grupu nodarbības līdztekus kluba vadītajam vada arī vecākā instruktore un C kategorijas sporta trenere Inta Burļajeva (4. dans Aikido Aikikai, 4. dans Muso Jikiden Eishin Ryu Iai Heiho, 3. dans Mugen Ryu Heiho). Absolvējusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti. 1993. gadā sāka apgūt aikido pie Vladimira Jusupžanova. Papildus nodarbībām “Kishintai” centrā regulāri (sākot ar 1995. gadu) apmeklē aikido seminārus, kurus vada sensejs Yasunari Kitaura un aikido pasniedzēji no Hombu Dojo, un kopš 2002. gada apgūst iaido un kobudzjucu pie senseja Yuji Matsuoi. Sākot ar 2006. gadu, apgūst aikido Hombu Dojo Aikido Aikikai (Tokija) un iaido senseja Mutsuyoshi Ishigaki dodzjo (Sapporo). Vada aikido bērnu grupu nodarbības kopš 2001. gada.

Cīņu mākslu pasaulē aikido tiek uzskatīts par vienu no populārākajiem veidiem. Aikido nodarbības ne tikai stiprina ķermeni un māca aizstāvēt sevi, bet arī veido īpašu pasaules redzējumu. Tā kā aikido nav agresijas un vardarbības šo veidu vecāki bieži atzīst par piemērotu saviem bērniem. Pastāv uzskats, ka nodarbības vislabāk uzsākt 12-13 gadu vecumā, jo tad bērni jau spēj tikt galā ar tehniski sarežģītajām aikido kustībām, kā arī izprast šī cīņu veida pamatprincipus. Tomēr daudzi vecāki labprātāk ved uz nodarbībām jau 5-7 gadus vecus bērnus. Šāda vecuma bērnu treniņi ir veltīti fiziskās sagatavotības uzlabošanai, muskulatūras un locītavu attīstībai, krišanas tehnikas (ukemi) apgūšanai, kā arī aikido pamattehniku un teoriju iepazīšanai. Vecāki bērni sāk mācīties pamatprincipus un tehnikas, un viņiem treniņu laikā ir lielāka fiziskā slodze.

Bērnam, kurš nodarbojas ar aikido, kļūst labāka izturība, koordinācija un balsta un kustību aparāts. Nodarbību laikā bērni apgūst ne tikai pašaizsardzības tehnikas, bet arī daudzas dzīvē noderīgas prasmes: pārvaldīt savu ķermeni, situāciju, kā arī spēju droši piezemēties kritiena gadījumā. Nodarbības bērnam iemāca disciplīnu, cieņu pret pasniedzējiem, sapratni, ka nevajag ļaunprātīgi izmantot spēku un jācenšas izvairīties no konfliktiem. Aikido netiek rīkotas sacensības, tādēļ vārda “pretinieks” vietā tiek lietots termins “partneris”, kas neizraisa bērnos agresiju. Aikido ir pilnvērtīga kaujas māksla, kuras apgūšana ir saistīta ar visai lielu fizisko slodzi, tādēļ pirms nodarbību apmeklēšanas ieteicams konsultēties ar ārstu un saņem rekomendācijas, lai gan dažos gadījumos tieši aikido nodarbības var palīdzēt risināt veselības problēmas.

Šobrīd ir pieejams ļoti plašs aikido klubu klāsts, un vecāki parasti bērnus ved uz tuvāko un lētāko vietu, bet šāda pieeja reti sniedz vēlamo rezultātu. Lai izvēlētos klubu, nepieciešams pievērst vērību kluba vēsturei, augsta līmeņa audzēkņu skaitam un, protams, pasniedzēja līmenim. Vecāku galvenais uzdevums ir atrast klubu un pasniedzēju, kuram jūsu bērns nebūs vienaldzīgs.

Tādēļ, kad klubs ir atrasts, noteikti jāaprunājas ar pasniedzēju un vecākiem, kuru bērni apmeklē konkrēto klubu. Ne katrs pasniedzējs un viņa pasniegšanas metodika būs piemērota jūsu bērnam. Līdz ar to, ja iespējams, palūdziet iespēju pavērot treniņa norisi. Parasti pasniedzējs ļauj vecākiem būt klāt pirmajās nodarbībās, lai bērnam būtu vieglāk iejusties. Tomēr pastāvīga vecāku klātbūtne neizbēgami novērš bērnu uzmanību, tādēļ turpmākās nodarbības pasniedzējs vadīs bez vecākiem. Nodarbību laikā pievērsiet uzmanību tam, kāda zālē ir disciplīna. Vai nodarbības sākumā, tās laikā un noslēgumā dalībnieki viens otram un pasniedzējam paklanās, tādējādi paužot cieņu un pateicību, vai audzēkņi aiziet no tatami bez atļaujas? Kā rīkojas pasniedzējs, vai iesaistās nodarbības norisē vai arī vienaldzīgi izturas pret zālē notiekošo?

Vedot bērnu uz nodarbībām, jūs, protams, paļaujaties, ka viņš tajās apgūs attiecīgās prasmes. Lai tā notiktu, nepieciešamas gan pasniedzēja zināšanas un vēlme, gan bērna vēlme un centība. Vēl viens svarīgs apmācības aspekts ir tas, cik pasniedzējs ir prasīgs laikā, kad bērns izpilda tehnikas un vingrojumus. Bērnu grupās ir pieņemts rīkot eksāmenus noteiktiem līmeņiem, bet tas nevar kļūt par galveno aikido apguves iemeslu. Apņēmīgs un uzcītīgs bērns jostas un pakāpes sasniegs dabīgā un laicīgā veidā, nezaudējot to vērtību. Neapšaubāmi ir svarīgi, lai bērns gūtu prieku ne tikai no aikido apgūšanas, bet arī no nodarbības kopumā.