Ki Shin Tai

Centrs "Kishintai"
Kr. Barona iela 130/3 
Rīga 
LATVIJA 

LAT RUS ENG

"Kishintai" Centrs
Nodarbības
Ziņas
Aikido
Iai
* Vēsture
* Judzi Macuoi
* Iai klubā "Kishintai"
Kobudzjucu
Bibliotēka
Galerija
Norādes
Kontaktinformācija
 

Iai

Muso Dzikiden Eisinrjū vēsture

Hajasidzaki Dzinsuke Minamoto-no Sigenobu Par šī budo virziena dibinātāju ir uzskatāms Hajasidzaki Dzinsuke Minamoto no Sigenobu (1542 – 1621). Viņa skolas pamatā bija ātras zobens atsegšanas, aizstāvēšanās un pretuzbrukuma paņēmieni. Vienlaicīgi šajā sistēmā zobens tika sākts izmantots kā izzināšanas un pilnveidošanās adepts.

Hajasidzaki Dzinsuke apceļoja Japānu, pārstāvot savu sistēmu. Rezultātā, vairāk nekā 200 skolas tajās vietās, kur viņš bija ceļojuma laikā, sāka attīstīties zem viņa ietekmes.

Par Hajasidzaki Dzinsuke Sigenobu sistēmas sekotāju ir uzskatāms Tamija Heibei Narimasa, Tamija-rjū skolas dibinātājs.

Nākamais meistars, kas papildināja sistēmu, bija Hasegava Hidenobu. Hasegava Hidenobu (Eisin) – 7. sistēmas meistars mācījās pie Bano Nobusadas Rindzaki-rjū metodēm. Balstoties uz šīm tehnikām viņš attīstīja savu sistēmu un nodibināja skolu, kuru nosauca par “Hasegava Eisin-rjū”. Tas bija iai virziens, izpildāms no “tate-hidza” (kur paukotājs sēž uz kreisās kājas pēdas, bet labā kāja atrodas priekšā ar paceltu celi).

Nākamās izmaiņas tika ieviestas 9. meistara (Hajasi) Omori Rokudaiu Morimasas laikā. Viņš mācījās pie Arai Seitecu Kijonobu no Edo. Precīzi nav zināms, kurš tieši ieviesa šīs izmaiņas, Omori Rokudaiu Morimasa vai Omori Rokurodzaemon Masamicu, kas arī pasniedza tajā pašā skolā, bet sistēmā tika iekļauta sveicināšanas ceremonija, kas bija paņemta no “Ogasavara Rju” Rejsiki, - “seidza” (sēžot uz ceļiem), kā arī paukošanas paņēmieni, izpildāmie no šīs pozīcijas.

Bāzes skola saņēma nosaukumu “Muso Dzikiden Eisin Rju” un iekārtojās uz Sikoku salas Tosas apvidū. Skola pieņēma “slēgto durvju” politiku. Sākot ar 11. meistaru skolā notika šķelšanās uz divām frakcijām. Viena frakcija “Sinomura Ha” var būt izsekota līdz 16. meistaram Nakajama Hakudo. Otra – “Tanimura Ha”, iet līdz 19. meistaram Kono Monomori. Frakcijas “Tanimura Ha” 17. meistars Oe Masamiti izmainīja slēgto durvju politiku, pārskatīja un atviegloja vairākas agrāk eksistējošās metodes, kas, pēc viņa domām, bija pārāk sarežģītas. Pie tam viņš ieviesa arī atviegloto terminoloģiju. Pēc tam, apceļojot Japānu un pārstāvot savu sistēmu, tā kļuva zināma kā “Muso Sinden Rju”.

Konservatīvās Iaido mācības piekritēji uzskata, ka ar 16. “Sinomura Ha” meistaru Nakajama Hakudo tika pārtraukta tiešā saikne Hajasizaki tehniku sistēmas nodošanā. Tomēr, sistēma ko nodibināja Hajasizaki Dzinsuke Sigenobu ir bāzes sistēma “Muso Sinden Rju”.© Kishintai